Sam Hafertepe Jr.

  • Events37
  • Wins7
  • Top 513
  • Top 1019
8/7/2016 - Knoxville Raceway

8/7/2016 - Knoxville Raceway

Knoxville, IA

Classes

  • 410 Sprints - Winged62 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Competitor Overview


Sam Hafertepe Jr

Sam Hafertepe Jr

Sunnyvale, TX

410 Sprints - Winged Start Finish +/-
Group A Heat 2 10 -
Qualifying Group B 14 -

410 Sprints - Winged

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 Shane Stewart Shane Stewart Bixby, OK Bixby, OK -
2 Kerry Madsen Kerry Madsen Knoxville, IA Knoxville, IA -
3 Brian Brown Brian Brown Higginsville, MO Higginsville, MO -
4 Jason Solwold Jason Solwold Burlington, WA Burlington, WA -
5 Brent Marks Brent Marks Myerstown, PA Myerstown, PA -
6 Joey Saldana Joey Saldana Brownsburg, IN Brownsburg, IN -
7 Daryn Pittman Daryn Pittman Owasso, OK Owasso, OK -
8 Dusty Zomer Dusty Zomer Brandon, SD Brandon, SD -
9 Randy Hannagan Randy Hannagan Pittboro, IN Pittboro, IN -
10 Jamie Veal Jamie Veal Warrnambool, VIC Warrnambool, VIC -
11 Chad Kemenah Chad Kemenah Findlay, OH Findlay, OH -
12 Dale Blaney Dale Blaney Hartford, OH Hartford, OH -
13 Josh Schneiderman Josh Schneiderman West Burlington, IA West Burlington, IA -
14 Tasker Phillips Tasker Phillips Pleasantville, IA Pleasantville, IA -
15 Lynton Jeffrey Lynton Jeffrey Prairie City, IA Prairie City, IA -
16 James McFadden James McFadden Alice Springs, NT Alice Springs, NT -
17 Dave Blaney Dave Blaney High Point, NC High Point, NC -
18 Danny Lasoski Danny Lasoski Dover, MO Dover, MO -
19 Bronson Maeschen Bronson Maeschen Pleasantville, IA Pleasantville, IA -
20 Paul McMahan Paul McMahan Nashville, TN Nashville, TN -
21 Dustin Selvage Dustin Selvage Indianola, IA Indianola, IA -
22 Wayne Johnson Wayne Johnson Oklahoma City, OK Oklahoma City, OK -
23 Brad Sweet Brad Sweet Grass Valley, CA Grass Valley, CA -
24 Aaron Reutzel Aaron Reutzel Clute, TX Clute, TX -

B Feature Group B

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 Daryn Pittman Daryn Pittman Owasso, OK Owasso, OK -
2 Dale Blaney Dale Blaney Hartford, OH Hartford, OH -
3 Bronson Maeschen Bronson Maeschen Pleasantville, IA Pleasantville, IA -
4 Matt Covington Matt Covington Glenpool, OK Glenpool, OK -
5 Josh Baughman Josh Baughman Odessa, TX Odessa, TX -
6 Sheldon Haudenschild Sheldon Haudenschild Wooster, OH Wooster, OH -
7 Ian Madsen Ian Madsen St Marys, NSW St Marys, NSW -
8 Terry McCarl Terry McCarl Altoona, IA Altoona, IA -
9 Austin McCarl Austin McCarl Altoona, IA Altoona, IA -
10 Matt Juhl Matt Juhl Tea, SD Tea, SD -
11 Davey Heskin Davey Heskin St. Michael, MN St. Michael, MN -
12 Danny Holtgraver Danny Holtgraver Pittsburgh, PA Pittsburgh, PA -
13 Mark Dobmeier Mark Dobmeier Grand Forks, ND Grand Forks, ND -
14 Rager Phillips Rager Phillips Plesantville, IA Plesantville, IA -
15 Brian Paulus Brian Paulus Six Mile, SC Six Mile, SC -
16 Bob Weuve Bob Weuve Newton, IA Newton, IA -
17 Chase Johnson Chase Johnson Penngrove, CA Penngrove, CA -
18 Paige Polyak Paige Polyak Tiffin, OH Tiffin, OH -
19 R.J. Johnson R.J. Johnson Knoxville, IA Knoxville, IA -
20 Tony Shilling Tony Shilling Knoxville, IA Knoxville, IA -

B Feature Group A

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 Chad Kemenah Chad Kemenah Findlay, OH Findlay, OH -
2 Brad Sweet Brad Sweet Grass Valley, CA Grass Valley, CA -
3 Aaron Reutzel Aaron Reutzel Clute, TX Clute, TX -
4 Brady Bacon Brady Bacon Broken Arrow, OK Broken Arrow, OK -
5 David Gravel David Gravel Watertown, CT Watertown, CT -
6 Greg Hodnett Greg Hodnett Spring Grove, PA Spring Grove, PA -
7 Tim Shaffer Tim Shaffer Aliquippa, PA Aliquippa, PA -
8 Kraig Kinser Kraig Kinser Bloomington, IN Bloomington, IN -
9 Colby Copeland Colby Copeland Roseville, CA Roseville, CA -
10 Jeff Swindell Jeff Swindell Bartlett, TN Bartlett, TN -
11 Daniel Harding Daniel Harding Perth, WAU Perth, WAU -
12 Chris Martin Chris Martin Ankeny, IA Ankeny, IA -
13 D.J. Netto D.J. Netto Hanford, CA Hanford, CA -
14 Chad Trout Chad Trout Dover, PA Dover, PA -
15 Joe Swanson Joe Swanson Etna Green, IN Etna Green, IN -
16 Jon Agan Jon Agan Knoxville, IA Knoxville, IA -

Group A Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 Kerry Madsen Kerry Madsen Knoxville, IA Knoxville, IA -
2 Brian Brown Brian Brown Higginsville, MO Higginsville, MO -
3 Dustin Selvage Dustin Selvage Indianola, IA Indianola, IA -
4 Chad Kemenah Chad Kemenah Findlay, OH Findlay, OH -
5 Danny Dietrich Danny Dietrich Gettysburg, PA Gettysburg, PA -
6 Brad Sweet Brad Sweet Grass Valley, CA Grass Valley, CA -
7 Jon Agan Jon Agan Knoxville, IA Knoxville, IA -
8 Tim Shaffer Tim Shaffer Aliquippa, PA Aliquippa, PA -
9 Joe Swanson Joe Swanson Etna Green, IN Etna Green, IN -
10 Brandon Wimmer Brandon Wimmer Fairmount, IN Fairmount, IN -

Group A Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 Paul McMahan Paul McMahan Nashville, TN Nashville, TN -
2 James McFadden James McFadden Alice Springs, NT Alice Springs, NT -
3 Brent Marks Brent Marks Myerstown, PA Myerstown, PA -
4 Aaron Reutzel Aaron Reutzel Clute, TX Clute, TX -
5 Brady Bacon Brady Bacon Broken Arrow, OK Broken Arrow, OK -
6 Kraig Kinser Kraig Kinser Bloomington, IN Bloomington, IN -
7 D.J. Netto D.J. Netto Hanford, CA Hanford, CA -
8 Chris Martin Chris Martin Ankeny, IA Ankeny, IA -
9 Jac Haudenschild Jac Haudenschild Wooster, OH Wooster, OH -
10 Sam Hafertepe Jr Sam Hafertepe Jr Sunnyvale, TX Sunnyvale, TX -

Group A Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 Dusty Zomer Dusty Zomer Brandon, SD Brandon, SD -
2 Joey Saldana Joey Saldana Brownsburg, IN Brownsburg, IN -
3 Jason Solwold Jason Solwold Burlington, WA Burlington, WA -
4 David Gravel David Gravel Watertown, CT Watertown, CT -
5 Greg Hodnett Greg Hodnett Spring Grove, PA Spring Grove, PA -
6 Jeff Swindell Jeff Swindell Bartlett, TN Bartlett, TN -
7 Colby Copeland Colby Copeland Roseville, CA Roseville, CA -
8 Daniel Harding Daniel Harding Perth, WAU Perth, WAU -
9 Chad Trout Chad Trout Dover, PA Dover, PA -
10 Scott Bogucki Scott Bogucki Mclaren Vale, SA Mclaren Vale, SA -

Group B Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 Jamie Veal Jamie Veal Warrnambool, VIC Warrnambool, VIC -
2 Shane Stewart Shane Stewart Bixby, OK Bixby, OK -
3 Dave Blaney Dave Blaney High Point, NC High Point, NC -
4 Daryn Pittman Daryn Pittman Owasso, OK Owasso, OK -
5 Danny Holtgraver Danny Holtgraver Pittsburgh, PA Pittsburgh, PA -
6 Sheldon Haudenschild Sheldon Haudenschild Wooster, OH Wooster, OH -
7 Josh Baughman Josh Baughman Odessa, TX Odessa, TX -
8 Mark Dobmeier Mark Dobmeier Grand Forks, ND Grand Forks, ND -
9 Austin McCarl Austin McCarl Altoona, IA Altoona, IA -
10 Tony Shilling Tony Shilling Knoxville, IA Knoxville, IA -
11 Bob Weuve Bob Weuve Newton, IA Newton, IA -

Group B Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 Wayne Johnson Wayne Johnson Oklahoma City, OK Oklahoma City, OK -
2 Randy Hannagan Randy Hannagan Pittboro, IN Pittboro, IN -
3 Lynton Jeffrey Lynton Jeffrey Prairie City, IA Prairie City, IA -
4 Bronson Maeschen Bronson Maeschen Pleasantville, IA Pleasantville, IA -
5 Dale Blaney Dale Blaney Hartford, OH Hartford, OH -
6 Ian Madsen Ian Madsen St Marys, NSW St Marys, NSW -
7 Davey Heskin Davey Heskin St. Michael, MN St. Michael, MN -
8 R.J. Johnson R.J. Johnson Knoxville, IA Knoxville, IA -
9 Brian Paulus Brian Paulus Six Mile, SC Six Mile, SC -
10 Chase Johnson Chase Johnson Penngrove, CA Penngrove, CA -

Group B Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 Danny Lasoski Danny Lasoski Dover, MO Dover, MO -
2 Josh Schneiderman Josh Schneiderman West Burlington, IA West Burlington, IA -
3 Tasker Phillips Tasker Phillips Pleasantville, IA Pleasantville, IA -
4 Matt Covington Matt Covington Glenpool, OK Glenpool, OK -
5 Matt Juhl Matt Juhl Tea, SD Tea, SD -
6 Paige Polyak Paige Polyak Tiffin, OH Tiffin, OH -
7 Terry McCarl Terry McCarl Altoona, IA Altoona, IA -
8 Rager Phillips Rager Phillips Plesantville, IA Plesantville, IA -
9 Jonathan Cornell Jonathan Cornell Sedalia, MO Sedalia, MO -

Qualifying Group A

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 Daryn Pittman Daryn Pittman Owasso, OK Owasso, OK
2 Dale Blaney Dale Blaney Hartford, OH Hartford, OH
3 Matt Covington Matt Covington Glenpool, OK Glenpool, OK
4 Shane Stewart Shane Stewart Bixby, OK Bixby, OK
5 Bronson Maeschen Bronson Maeschen Pleasantville, IA Pleasantville, IA
6 Tasker Phillips Tasker Phillips Pleasantville, IA Pleasantville, IA
7 Dave Blaney Dave Blaney High Point, NC High Point, NC
8 Randy Hannagan Randy Hannagan Pittboro, IN Pittboro, IN
9 Danny Lasoski Danny Lasoski Dover, MO Dover, MO
10 Jamie Veal Jamie Veal Warrnambool, VIC Warrnambool, VIC
11 Wayne Johnson Wayne Johnson Oklahoma City, OK Oklahoma City, OK
12 Josh Schneiderman Josh Schneiderman West Burlington, IA West Burlington, IA
13 Sheldon Haudenschild Sheldon Haudenschild Wooster, OH Wooster, OH
14 Lynton Jeffrey Lynton Jeffrey Prairie City, IA Prairie City, IA
15 Matt Juhl Matt Juhl Tea, SD Tea, SD
16 Josh Baughman Josh Baughman Odessa, TX Odessa, TX
17 Ian Madsen Ian Madsen St Marys, NSW St Marys, NSW
18 Paige Polyak Paige Polyak Tiffin, OH Tiffin, OH
19 Danny Holtgraver Danny Holtgraver Pittsburgh, PA Pittsburgh, PA
20 Davey Heskin Davey Heskin St. Michael, MN St. Michael, MN
21 Terry McCarl Terry McCarl Altoona, IA Altoona, IA
22 Austin McCarl Austin McCarl Altoona, IA Altoona, IA
23 R.J. Johnson R.J. Johnson Knoxville, IA Knoxville, IA
24 Rager Phillips Rager Phillips Plesantville, IA Plesantville, IA
25 Mark Dobmeier Mark Dobmeier Grand Forks, ND Grand Forks, ND
26 Chase Johnson Chase Johnson Penngrove, CA Penngrove, CA
27 Dakota Hendrickson Dakota Hendrickson Omaha, NE Omaha, NE
28 Tony Shilling Tony Shilling Knoxville, IA Knoxville, IA
29 Brian Paulus Brian Paulus Six Mile, SC Six Mile, SC
30 Jonathan Cornell Jonathan Cornell Sedalia, MO Sedalia, MO
31 Bob Weuve Bob Weuve Newton, IA Newton, IA

Qualifying Group B

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 Kerry Madsen Kerry Madsen Knoxville, IA Knoxville, IA
2 Aaron Reutzel Aaron Reutzel Clute, TX Clute, TX
3 Joey Saldana Joey Saldana Brownsburg, IN Brownsburg, IN
4 Brian Brown Brian Brown Higginsville, MO Higginsville, MO
5 Brady Bacon Brady Bacon Broken Arrow, OK Broken Arrow, OK
6 David Gravel David Gravel Watertown, CT Watertown, CT
7 Dustin Selvage Dustin Selvage Indianola, IA Indianola, IA
8 Brent Marks Brent Marks Myerstown, PA Myerstown, PA
9 Jason Solwold Jason Solwold Burlington, WA Burlington, WA
10 Chad Kemenah Chad Kemenah Findlay, OH Findlay, OH
11 Paul McMahan Paul McMahan Nashville, TN Nashville, TN
12 Dusty Zomer Dusty Zomer Brandon, SD Brandon, SD
13 Brad Sweet Brad Sweet Grass Valley, CA Grass Valley, CA
14 Sam Hafertepe Jr Sam Hafertepe Jr Sunnyvale, TX Sunnyvale, TX
15 Colby Copeland Colby Copeland Roseville, CA Roseville, CA
16 Tim Shaffer Tim Shaffer Aliquippa, PA Aliquippa, PA
17 James McFadden James McFadden Alice Springs, NT Alice Springs, NT
18 Greg Hodnett Greg Hodnett Spring Grove, PA Spring Grove, PA
19 Jon Agan Jon Agan Knoxville, IA Knoxville, IA
20 Chris Martin Chris Martin Ankeny, IA Ankeny, IA
21 Jeff Swindell Jeff Swindell Bartlett, TN Bartlett, TN
22 Danny Dietrich Danny Dietrich Gettysburg, PA Gettysburg, PA
23 Kraig Kinser Kraig Kinser Bloomington, IN Bloomington, IN
24 Scott Bogucki Scott Bogucki Mclaren Vale, SA Mclaren Vale, SA
25 Brandon Wimmer Brandon Wimmer Fairmount, IN Fairmount, IN
26 Jac Haudenschild Jac Haudenschild Wooster, OH Wooster, OH
27 Daniel Harding Daniel Harding Perth, WAU Perth, WAU
28 Joe Swanson Joe Swanson Etna Green, IN Etna Green, IN
29 D.J. Netto D.J. Netto Hanford, CA Hanford, CA
30 Chad Trout Chad Trout Dover, PA Dover, PA
31 Trey Starks Trey Starks Puyallup, WA Puyallup, WA
Keizer Aluminum Wheels
Smileys Racing Products
Simpson Race Products
Kears Speed
Brown and Miller Racing Solutions
JJ Auto Racing
Butlerbuilt Race Seats
Lonestar Speedway
Wells Racing Engines
Fire-Down Graphics
Panchos Racing Products
GPC Race Products
Champion Racing Oil
Zemco Headers